Facebook Gplus RSS
Home Blog o Legii Co mamy z tyłu? Mamy D.! Czyli Bramkarze Legii Warszawa
formats

Co mamy z tyłu? Mamy D.! Czyli Bramkarze Legii Warszawa

Published on 7 maja 2014

Ostatnimi czasy nietrudno o konkluzję dotyczącą różnic między Legią Urbana i Berga. Mimo, że obu zarzuca się wciąż bezstylowość w kreowaniu gry i rozwiązaniach w ataku opierających się głównie na indywidualnych popisach Rado czy Dudy. Ach te zachwyty nad Tiki-Taką Stawowego:) Ciekawe gdzie wyląduje ze swoją klepką w przyszłym sezonie? Fornalik już namawia liderów swojego Ruchu na grę przy Kałuży. Pytanie w której lidze?

Nie da się jednak pominąć notorycznego czystego konta naszego bramkarza, który, o dziwo, nie zbiera rewelacyjnych not. Przed nim wymienia się Janukiewicza, Kaczmarka, Buchalika… Prawdziwe asy ekstraklasy, które mają nawet szanse na występ przeciwko Germanii (dwaj pierwsi) za zasługi w dociągnięciu swoich klubów do fazy finałowej w grupie mistrzowskiej. Dzwoniłem do Boruca i jest cały w strachu przed nową falą polskiej szkoły bramkarskiej. W końcu Janukiewicz dobija mimo młodego wieku (30 lat) do 60 występów w ekstraklasie. Ma też doświadczenie z  ławeczki w Grecji. Kaczmarek o rok starszy 2-metrowy dryblas, któremu stuknęła właśnie setka gier w eks-ie ma jeden wielki atut w tej rywalizacji. Dwa sezony walki z Janukiewiczem o miano pierwszego bramkarza – tyle, że drugoligowego wtedy Śląska  Wrocław… Artek musi być cały w stresie, po zakończonej rywalizacji z rezerwowym bramkarzem Dolcanu, teraz spotyka go koszmar rywalizacji z takimi talentami.

Ale nie o tym mowa. Chciałem zwrócić uwagę na formację defensywną naszego klubu pod kątem osobowym. W ostatnich dziesięciu spotkaniach zaliczyliśmy sześć razy zero z tyłu, 3 razy strata po 1 golu i pamiętne 2-2 z Wisłą. Jagi nie licząc,a było przecież 0-0. Efekty są pyszne. Zobaczmy z jakiej mąki to wyrosło. Analizę  pozycji przeprowadzimy badając lidera danej pozycji, jego zmiennika, najzdolniejszego młodzieżowca i ewentualne wzmocnienia z ligi. Nasi skauci szukają raczej za granicą a my poszukamy u nas. No i zakończymy to próbą podsumowania potrzeb.

Lider – Dusan Kuciak
Dusan Kuciak lider bramkarzyPodobno bliski odejścia i moim zdaniem nie ma co trzymać go na siłę. Mimo, że dopiero co  przestał wynajmować ze swoimi dziewczynami mieszkanie i kupił własne. Legia słynie z eksportu bramkarzy i nie ma co tego psuć. Zaufajmy panu D. Zaróbmy trochę kaski i zróbmy znowu szum o naszej szkółce. W końcu Artur już na transfery nie ma co liczyć, Fabian poleci teraz na niższą półkę, albo nawet dwie niżej, Muszka już łakomym kąskiem był – teraz zarabia w Bolszewii. Stanew to już emeryt, Kowalewski też. Dajmy się wykazać talentom – dajmy szansę panu D.!

Zmiennik – Konrad Jałocha
Konrad Jalocha Legia Warszawa - zmiennikDrugi Jałocha w Legii, jeszcze bez debiutu, ale w Gdańsku już zacierał rączki po jednym ze starć naszego ogolonego brodacza. Jakiś zakład o brodę? Wygryzł z  ławki Skabę będącego na wylocie, ale łapiącego w rezerwach – ze zmiennym szczęściem (wyłapane karne i puszczone babole). Myślę, że to ukłon w stronę wiecznego rezerwowego, który może postać, poskakać, powisieć w oknie wystawowym, przed prawdopodobnie ostatnim poważnym kontraktem w życiu. Ładny gest. A Jałocha? 2 metry wzrostu, 85 kilo wagi, pół godziny przydatności w każdym meczu, a raczej przed nim, odrobinę doświadczenia z Chojnic i dwa promile szans na grę w tej rundzie.

Największy talent z akademii – Kuba Szumski
Jakub Szumski Legia Warszawa największy talentCiągle połączony linką z Legią poprzez umowę wykupu za niską kwotę. Ciągle młody – 22 lata, ale z doświadczeniem – w ekstraklasie 13 spotkań, w europejskich pucharach 2 mecze i stała gra w chwalonej młodzieżówce. Wychowany na Łazienkowskiej – 10 lat w akademii. Mamy co prawda mnóstwo młodziaków, którzy są na pewno utalentowani i na pewno osiągną wiele. Bramkarz jednak musi mieć ogranie na jak najwyższym poziomie. Król Artur pokazał szlak. I tego się trzymajmy. Zaufajmy panu D.

Cel transferowy z Polski
Łukasz BudziłekRafał LeszczyńskiW  mediach pojawiają się dwa nazwiska z 1 ligi – Budziłek i Leszczyński. Obaj z potencjałem, z dobrą metryczką, do obrobienia przez naszych speców, do kupienia za małe pieniądze. W jednej rundzie wyższe notowania ma piłkarz GKS w drugiej ten z Dolcanu. Myślę, że w końcu czas na młodzież w naszej bramce.Taka osoba z zewnątrz do konkurencji dla naszej młodzieży się przyda – nawet do porównania efektów pracy. Jeśli ma już to być ktoś z Polski to właśnie ktoś taki – młody gniewny na dorobku. Janukiewiczom i Kaczmarkom dziękujemy. Rezerwowego Śląska już kiedyś mieliśmy. Nazywał się Ostrowski i teraz łączy prowadzenie odwyku i kopanie, bo nie granie, w WKS-ie. Wystarczy tego dobrego.

Podsumowanie potrzeb

Jeśli Dusan odejdzie – po pierwsze Szumski, po drugie ktoś perspektywiczny Budziłek, Leszczyński lub talent z zagranicy. Nie bójmy się ryzyka. Czas na LM jeszcze nie jest ostateczny.  Budujmy markę i pomysł na klub. Jeśli Dusan zostanie – pozycja jest obsadzona mocno. Wystarczy wtedy jeden młody Polak z  ograniem co najmniej w 1 lidze. Pan Krzysiu dba o nasze tyły – zaufajmy mu raz jeszcze. No chyba, że Fabian postanowi odbudować się u nas. Albo Król Artur postanowi objąć należny mu tron…

Zbiór bramkarzy

Zbiór bramkarzy, obecnych, byłych oraz przyszłych

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn

20 komentarzy

 1. balet

  kuciak zachowuj się jesteś w Polsce kibic

  • ostatnio rzeczywiście mocno Pan Kuciak denerwuje się, lata, macha łapkami.
   Nie ma się w sumie czemu dziwić, Legioniści kolejny mecz dali ciała więc gościu się zwyczajnie denerwuje…

 2. No i wyszło tak jak było wskazywane w opisie, cel transferowy Polski zaliczony do transferów Legii Warszawa!

 3. Ali

  Jakub Szumski został SPRZEDANY do Piasta Gliwice i nie jest juz naszym zawodnikiem od tego sezonu. Jego zestawienie w szanownym gronie to chyba FAIL 🙂

  • No Jakub gra w Piaście Gliwice to chyba wie każdy Legionista? 😉
   Legia ma prawo do pierwokupu co było napisane wyraźnie w tekście: „Ciągle połączony linką z Legią poprzez umowę wykupu za niską kwotę”. Nie ma tam nic o tym, że jest „naszym zawodnikiem”. Zestawienie nie dotyczy wyłącznie obecnych bramkarzy Legii zatem autor może sobie dowolnie konkludować.
   Zamiast pisać o rzekomych FAIL’ach i szukać dziury w tekście mógłbyś przedstawić swojego kandydata zmiennika Pana Dusana. Bardzo chętnie poznałbym Twoją propozycję i uzasadnienie 😀

   • dalej bede się upierał, że Szumski w tym zestawieniu nie powinien się znaleźć. co z tego, że Legia ma prawo pierwokupu? Gdyby nie chciała się go pozbywać, to by podpisała z nim kontrakt i dalej go wypożyczała do Piasta. Szumski w Legii to temat skończony, zresztą nie ma sensu brać zawodnika, który nie ma doświadczenia na arenie międzynarodowej, a gra w swoim klubie (niedługo pierwszoligowym) tylko i wyłącznie wtedy kiedy pierwszy bramkarz (Trela) ma kontuzje lub spiera się z władzami klubu o nowy kontrakt.

    Legia jakiś czas temu obrała dobry kierunek – Słowacja, a dokładniej MKS Żylina, której wychowankami byli zarówno Janek jak i Dusan. Dlatego też jeśli pytasz mnie kto powinien zastąpić Duszana, odpowiem – Martin Dubravka. Zresztą powrót z wysp Janka też nie byłby taki głupi, zarówno jak i powrót Boruca, ale na to musimy poczekać jeszcze pare ładnych lat, bo przed Arturem jeszcze sporo lat grania na najwyższym poziomie.

    • Zapomniałem wspomnieć o Fabiańskim. Gościu udowodnił w tym sezonie, że jeśli daje się mu szansę to ją wykorzystuje i jakakolwiek myśl, że mógłby wrócić do Legii i się „odbudować” zakrawa na śmieszność. Po pierwsze gościu nie musi się odbudowywać, po drugie Łukasz ma ambicje żeby grać w silnej lidze za dobry dolar. Bądźmy realistami, nie piszmy bajek.

     • Heheheh … no Fabiański już prędzej. Ale tego gostka również nie widzę w Legii. Ta era już minęła…

    • Upieraj się ile chcesz to twoje zdanie. Ale w zestawieniu jest i moim zdaniem trafnie.
     Wydaje mi się, że lepiej jest wypożyczyć zawodnika czy oddać do innego klubu by się ogrywał niż trzymać go w klubie. A z tą areną międzynarodową to trochę pojechałeś, chyba, że liczysz, że Legia w końcu przejdzie kwalifikacje… tyle, że najpierw musi zdobyć Mistrza Polski a potem mieć dużo szczęścia.
     Wydaje mi się, że wystarczy dobry bramkarz…
     Martin Dubravka nie jest jakąś rewelacją wolałbym już Jakuba Szumskiego 🙂

     • Wcale sie nie dziwie, że wolisz Szumskiego bo kto tam widział jak gra Dubravka, poza skautami Legii? co do doświadczenia miedzynarodowego, to jakieś powinno być tymczasem Szumski zagrał ledwie dwa mecze kwalifikacjach do LE. Jak dla mnie jest za drobny, za młody, niedoświadczony. Bez doświadczonego bramkarza nie mamy co szukać w LE a co dopiero w CL, Dusan nie raz udowodnił jak ważne jest to ogniwo w walce o najwyższe cele. To, że ktośtam (bo jak inaczej określić Freiburg, czy jakieś psiedupy z Belgii) się nim interesuje, nie znaczy, że zaraz odejdzie. Spokojnie, awansujmy najpierw do wspomnianej CL, tam będzie mógł się wypromować i trafić do konkretnego klubu. Mam nadzieje, że Dusan ma podobne podejście.

     • Zgadzam się. Liczę również, że Dusan jeszcze zostanie na next semestr 😉

  • MartinZ

   Został sprzedany, ale kwota wykupu jest rzędu wypożyczenia średniego zawodnika na sezon ( bodaj 120tys PLN). Do tej pory to nie było praktykowane, ale kto by pomyślał kiedyś o współ-właścicielstwie? A we Włoszech nawet kilkanaście procent graczy ma taki status.
   I tutaj Legia zastosowała nowe rozwiązanie.
   Jakby powiedzieli, że wypożyczamy go na 3 sezony i płacimy im 120k za ogrywanie, a oni płacą pensję to wiele by się to różniło?
   Tak sobie po prostu myślę, że kto ma bronić w Legii jak nie najlepsi Polacy? W końcu Kuba mimo, że nie broni w pucharach ( choć i tak ma więcej doświadczenia od Kaczmarka i Janukiewicza) to jest jednak pewniakiem w naszej narodowej drużynie od wielu sezonów. Może i Dubravka jest od niego grubszy, ale nic mnie to nie obchodzi. Grać powinni i tak najlepsi i póki byśmy go nie sprawdzili to się nie dowiemy. Specyfika bronienia w Legii jest inna niż w reszcie krajowych klubów.

 4. aaaa… no i nie chciałbym jakiś come back’ów. Gwiazdeczek typu Król Artur nam nie potrzeba. Było minęło, mają ludzie karty w historii zapisane nie ma co ich na nowo odkrywać i brudzić…

 5. No ciekawe czy bliski odejścia, będzie to wielka niespodzianka i wielki smutek. Ale przecież tak samo było z Arturem i Łukaszem. Wielki żal i płacz oraz wielka niewiadoma. Jak będzie zobaczymy, kto będzie również. Nie jesteśmy potęgą piłkarską więc nie ma co liczyć na LM. Bramkarz zatem nie musi być mocno doświadczony. Mi osobiście nie przeszkadza Dusan ale rzeczywiście coś tam między słupkami się dzieje.
  Oby oczywiście wyszło jak zawsze, czyli jęk, lament oraz wielkie zaskoczenie a po krótkim czasie zaufanie do nowego.
  Nie mamy szczęścia z napastnikami, więc niech dalej utrzymuje się z bramkarzami…

  • MartinZ

   Umówmy się – jakby Dusan poszedł za 3 kk gdy jest na niego popyt to Leśny by pewnie nie pisnął złego słówka. Bramkarza jest najłatwiej wkomponować w zespół – przecież oni nawet trenują oddzielnie.
   A znając – a raczej nie znając – umysłu naszego prezesa potrafię wyobrazić sobie, że namawia Fabiana na podpisanie półrocznego kontraktu z dużym bonusem za awans do LM. Nie twierdzę, że to scenariusz bliski realizacji, bo wystarczy, że odezwie się taka Bazylea z pewną grą w LM i chłopak ma gdzie grać. Ale topowe ekipy będą pewnie czekać na mistrzostwa świata i łapać perełki i czas może go zmusić do nieprzewidywalnych decyzji. Zaraz by się głośno o nas w Europie zrobiło 🙂

   • No jeśli Pan Dusan by poszedł za 3 bańki to i pewnie ja bym się nie zastanawiał 😉
    A widzę, że Ciągnie Cię do Fabiana 😀
    jakoś go u nas nie widzę… prędzej powrót Wolskiego bym widział niż Fabiana, choć nie ukrywam, że Fabian pewnie lepszy na swojej pozycji niż Wolak 😀

Dodaj komentarz