Facebook Gplus RSS
Home Blog o Legii Co robią kibice Legii Warszawa w wolnym czasie? part1
formats

Co robią kibice Legii Warszawa w wolnym czasie? part1

Published on 25 czerwca 2013

Niektórzy mogą myśleć, że szary kibic Legii Warszawa poza chodzeniem na stadion nie robi nic. Duża liczba osób oglądających mecze wyłącznie w telewizji ma dziwny stosunek do kibiców jak i do Legii. W mniemaniu typowego „Kowalskiego” może to wyglądać tak, że młodzi ludzie zrywają się z lekcji, jeśli w ogóle chodzą do szkoły. Nie mają pracy, piją alkohol i ćpają. Często również mażą po ścianach, są agresywni i wulgarni. Na pewno tacy również znajdą się, ale z moich obserwacji wynika, że masa kibiców to ludzie mający bardzo fajnie poukładane w głowach. Często poświęcający swój prywatny czas dla tematyki Legii. Patrz mój blog. Robię to dla tego, że to lubię zresztą opisałem to na: Blog MojaLegia.pl, czyli jak mi minął rok na blogu o Legii Warszawa!

Od jakiegoś czasu przeszukiwałem internet i zbierałem różnego rodzaju prace. Myślę, że zebrało się naprawdę sporo fajnych prac oddających poświęcenie dla tematyki ukochanego klubu. Ludzie mają „fioła” na punkcie Legii, zwłaszcza w okresie, w którym Legioniści nie rozgrywają meczy. Tęsknota do bycia na stadionie, do śpiewów i oglądania meczu jest tak wielka, że często przelewa się ona na papier, twardy dysk czy inna formę ekspresji.

Największą grupę stanowią rysunki, malunki, grafiki, murale, tatuaże oraz różnego rodzaju memy, historyjki i inne. Oczywiście najprościej i najtaniej jest wziąć ołówek i nakreślić logotyp Legii Warszawa, herb etc.. Ołówek to najlepsze medium, ale sporo osób używa kredek, cienkopisów, farb, mazaków, czy nawet długopisów. Spośród wielu prac wybrałem kilka poniższych:

Rysunki dotyczące Legii Warszawa

zbiór utworzony z fotek z Facebooka

Może niezbyt skomplikowane i efektowne prace, ale pewnie takich powstaje najwięcej. Tu Nie trzeba mieć prostej kreski czy wyjątkowych umiejętności. Każdy kto ma wolną chwilę może wziąć sobie coś do rysowania i nakreślić flagę, godło. Można to zrobić na lekcji, na konferencji, czy szkoleniu. Podobno w ten sposób część osób lepiej skupia uwagę.

Ciekawiej prezentują się rysunki Kasi ‚Meisterclif’, która również swój czas poświęca na Fan Page związany z Legią Warszawa. Otrzymałem od niej trzy prace:

Szkice, rysunki - tematyka Legii Warszawa

rys. Katarzyna Meisterclif

Niektórzy wykorzystują nawet swoje wolne przerwy w szkole by pochwalić się, że są Legionistami. Nie wiem czy jest to fajne, jeśli chodzi o bazgranie po tablicy. Może to i niezły fun, ale chyba dla rysującego. Wiem za to, że w szkole nauka jest najważniejsza:

Herb Legii na tablicy klasowej

źródło: Facebook

Oczywiście przynależność do klubu dla niektórych musi być mocno eksponowane, ale nie wszyscy w pracy, czy w szkole muszą o tym wiedzieć. Ta wiedza dla niektórych jest zwyczajnie zbędna. Nigdy nie zrozumieją czym jest miłość do Legii Warszawa. Lepiej jest czasami w zacisznym kącie w domu przysiąść i poświęcić trochę więcej czasu by efekt był wyraźniejszy. By spędzony czas nad dziełem był efektywniej wykorzystany:

Słynny Mario z gry Mario Bros

autor My Stic – Legio Nista

Spędzanie dla niektórych wolnego czasu w domu nie jest złym rozwiązaniem. Można poczytać, porysować, posurfować w sieci no i czasem obejrzeć meczyk, kiedy niemożliwym jest dotarcie na stadion. Każdy na swój sposób próbuje dostosować swoje pomieszczenie do własnych potrzeb tak, by czuć się bezpiecznie, a co najważniejsze przyjemnie. Niektórzy wprost wielbią Legię i malują ściany, umieszczają herby, flagi. Spora grupa posiada wiele różnych gadżetów, koszulki z podpisami, lub z różnych sezonów, proporce, wlepki:

Rysunki w domach Legionistów

znalezione na Facebook

But w kolorystyce Legii Warszawa

wyk. Blog MojaLegia.pl

Dla wielu świat kręci się wokół Legii znacznie bardziej niż to może się wydawać. Dopóki nie pozna się tego środowiska można sądzić, że kibice Legii to zwykli mieszkańcy Polski, którzy po prostu częściej oglądają mecze i chodzą na stadion. Nic bardziej mylnego. Tu nie tylko chodzi o kibicowanie, oglądanie meczy. Każdy na swój sposób próbuje się utożsamiać z Legią. W Warszawie nie ma Polonii. Nikt nie pokazuje się z szalikiem, barwami Polonii. Za to kibiców z Łazienkowskiej można bardzo szybko i łatwo rozpoznać i jest ich na ulicach coraz więcej. Kiedyś różnie ubrani z szalikami. W tej chwili nastąpiła unifikacja i podstawowym kolorem jest biały.

W aplikacji firmy Nike, można zdefiniować sobie buty w dowolnej kolorystyce, oraz w dowolnym modelu z wyszywaną nazwą LEGIA. Można zamówić koszulki w wielu sklepach z wieloma fajnymi wrzutami. Pełno jest również wzorów szalików, czapek, saszetek typu nerka. Dziewczyny mają dodatkowy atut, mogą dobrać kolory, tworząc fantazyjne makijaże, oraz wrzucajć barwy na swoje paznokcie:

Paznokcie, manicure wzory i kolory Legii

znalezione na Facebook

Jak ktoś poszpera w sieci, może znaleźć fajne legijne gadżety do kupienia. Jeśli ma smykałkę do modelowania czy tworzenia biżuterii może zrobić sobie podobne:

Kolczyki, bransoletki Legii

znalezione na Facebook

Dodatków na szyję, uszy, ręce jest zatrzęsienie. Bransoletki z muliny, koraliki, pierścionki, zapinki do mankietów. Moda na Legię jest duża, tak jak i popyt na tego rodzaju biżuterię. Bransoletka Legia WarszawaKubki, linijki, naszywki, myszki komputerowe, obudowy telefonów. Łańcuszek na rękę Legia WarszawaTo wszystko można kupić. Ale najlepsze i najfajniejsze są wszystkie te rzeczy, które nie występują seryjnie i trzeba je przeważnie samemu wykonać. Tym właśnie zajmują się w wolnych chwilach niektórzy Legioniści.

Ci, co lubią branżę motoryzacyjną, również coraz częściej się udzielają. Wrzucają do samochodów dywaniki, wycieraczki, obudowy tablic rejestracyjnych. Zakładają pokrowce na kierownicę, zagłówki, zmieniają dźwignie skrzyni biegów. Niektórzy idą dalej i zmieniają lakier czy fantazyjnie oklejają samochody:

Samochody - fury w barwach Legii

Znalezione w sieci i na forum.legionisci.com

Przemalowanie samochodu to nie jest taka prosta sprawa jak widać. Nie zawsze są to grafiki najwyższych lotów. Brak tolerancji w Polsce uniemożliwia raczej podróże po całym kraju takimi samochodami. Trochę szkoda, bo pewnie więcej osób decydowało by się oddać samochód do lakiernika w celu dodania legijnych akcentów, oraz więcej osób korzystałoby z naklejek.

To co w realu jest trudne i często niemożliwe przedkłada się często na świat wirtualny. Komputer to potężne urządzenie wielofunkcyjne, które umożliwia ludziom, w tym kibicom Legii, wyładować się i podrasować swoją artystyczną duszę. Jeśli chodzi o tematy samochodów to jest już kilka pomysłów, które w fajny sposób zostały zrealizowane:

BMW z Need4Speed w barwach Legii

Grafika Kuby z FB: W naszych sercach tylko Legia

Tekstury legijne w grze GTA

screen z GTA

Kilka propozycji podobnych do powyższego renderu z gry Need for Speed jest na Fan Page W naszych sercach tylko Legia. Są naprawdę ciekawe, wykonane z pomysłem, pewnie przyjemnie jeździ się takimi furkami po sieci z ludźmi. Wielbiciele GTA czyli słynnej Grand Theft Auto również kombinowali w temacie Legii. Obok na screenie zmieniona tekstura samochodu na taksówkę znanej firmy MPT a w tle na budynku wrzut z herbem Legii Warszawa.

Herb Legii Warszawa nie powinien być nadużywany o czym pisałem na blogu: Trudne sprawy piszących o Legii i nie tylko… Jeśli są to kolczyki, koszulki i inne wyroby, które ma się zamiar sprzedać, należy najpierw zapytać o zgodę. W przypadku gier i niewinnych przeróbek tekstur, czy tworzenia grafik, rysunków 3D nikt raczej nie będzie zawracał gitary. Można śmiało tworzyć. A Legioniści w tej kategorii są akurat aktywni i płodni. Poniżej akurat dzieło Legionistki:

Akcenty legijne w grach komputerowych

Screeny z gry znalezione na Facebook

Takie niewinne gierki wyglądające na dziecinną zabawę z reguły zajmują sporo czasu. Nie jest to chwilowa zajawka, którą można wykonać w pięć minut. Trzeba sporo przemyśleć oraz oczywiście dobrze się bawić przy tym.

Dobrą zabawę i większe pole do kreatywnej zabawy oddaje na pewno gra Minecraft. Grafika w tej grze może nie jest ultra realistyczna, ale możliwość budowania wszystkiego co nam do głowy wpadnie urzekła już wielu. W sieci jest mnóstwo obrazków a jeszcze więcej filmików na YouTube. Jeden z nich wybrany losowo z lepszych, które można zobaczyć po wpisaniu w YT Minecraft Legia:

Chyba największym zainteresowaniem jednak, jeśli chodzi o komputery, a przede wszystkim konsole, cieszą się gry piłkarskie typu FIFA. Fajne są również wszelkiego rodzaju Football Managery, o czym napisał kiedyś Ali na tym blogu: Gra na weekend Footbal Manager. Mimo to prym wiodą gry, w których kopie się w piłkę, zdobywa bramki i wysoko ogrywa rywala:

Gry na konsolę Legia Warszawa

Screen z gry Fifa, źródło MojaLegia.pl

Jednak największym szacunkiem darzę tych co siedzą i dłubią przenosząc wspomnienia legijne do gier. By całość wyglądała poprawnie, czy choćby przypominała to co ma przedstawiać należy naprawdę wiele godzin poświęcić na to:

Trybuna starej Żylety Legii w grze Fifa

Trybuna starej Żylety na Legii w grze Fifa nocą

Koszulki Legii z napisem Królewskie w grze Fifa

Piłkarze Legii w grze Fifa

Tekstury twarzy piłkarzy Legii Warszawa do gry w Fifa

Najfajniejsze jest w tym wszystkim to, że Ci, co spędzili wiele godzin nad rysunkami, szkicami, malunkami, mapowaniem, teksturami, poprawianiem grafiki, modeli, dostosowywaniu światła, odcieni etc. dzielą się tym z innymi. Chcą, by ich dzieło, ich praca i trud zostały docenione, oraz mogły cieszyć innych. Wydawać by się mogło, że Legioniści, kibice Legii są chamscy, grubiańscy i wielkomiejscy. Jednak kolejny raz okazuje się, że są to zwykli, normalni i bardzo ciekawi ludzie. Którzy posiadają pasję, zaangażowanie, hobby. Są to kreatywni ludzie tworzący swoje mini dzieła w wolnym czasie.

Druga część: Co robią kibice Legii Warszawa w wolnym czasie? part2

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn

3 komentarze

 1. karol

  no i nie zapominajcie chociażby o rocznicy Powstania, o której kibice L nigdy nie zapominaja i zawsze cos tam przygotuja w wolnym czasie:)
  Godzina W - Rocznica Powstania Warszawskiego

 2. Dziwi mnie fenomen Minecrafta, którego nie moge zrozumieć. Wychowany na Comodore, Amidze, starych PCtach – jakbym cofnał się do tamtych czasów widząc co gimbaza wyczynia w tym czymś… Osobisicie wolny czas spędzam grając w fife na ps czy też w menadżera na lapku. Oczywiście Legią bo kimże by innym. Jednak wynikami w grze słabo jest się dzielić z innymi, zwłaszcza kiedy ci inni nie kumają ile czasu trzeba poświęcić, by Legią wygrać Ligę Europejską, o Lidze Mistrzów nie wspominając. Za to przyjemnie ogląda się te wszystkie prace, malunki z Legią w roli głównej. Młodsi malują na kartkach papieru, starsi na pociągach i murach. I to jest to! Cała Warszawa wie, że jedna jest siła w tym mieście, muszą to wiedzieć również przyjezdni. Legię należy sławić w każdy możliwy sposób byle reprezentował taki poziom na jaki nasza Legia zasługuje.

  • grawion

   Minecraft gdyby pojawił się 20 lat temu pewnie byłby dla mnie fanomenalny. W tej chwili to strata czasu. Ale narzędzie dające możliwość budowania dowolnych rzeczy, animowanie ich, tworzenie gier… nie no super pomysł.
   Jeśli chodzi o Fifę to ja również lubię pyknąć sobie tyle, że niezobowiąco ale oczywiście Legią.

Dodaj komentarz