Facebook Gplus RSS
Home Blog o Legii Drabinka Pucharu Polski 2015/16 czyli Puchar daje możliwości
formats

Drabinka Pucharu Polski 2015/16 czyli Puchar daje możliwości

Published on 15 sierpnia 2015

Dla Legii i zespołów z Ekstraklasy Puchar Polski zaczyna się od 1/16 Pucharu Polski. Wcześniej zespoły z niższych lig biją się o to, by dostać się właśnie do tej 1/16. Coraz częściej zdarza się, że właśnie te zespoły z niższych lig lecą na fali zwycięstw i ogrywają zespoły z Ekstraklasy. Takie smaczki są rok w rok, co nadaje kolorytu Pucharowi Polski. Sprawia, że ci mali mogą wierzyć i budować swoją historię a Ci duzi wstydzą się i można im wypominać.

Przykładem może być mecz Lech Poznań, który przegrał z Flotą Świnoujście 1:2. Albo w drugą stronę Olimpia Grudziądz, która przyjęła Legię Warszawa z honorami o czym pisałem w tekście Puchar Polski ćwierćfinały oraz jak to było z Olimpią GrudziądzDla niektórych gra z takim zespołem jak Legia Warszawa to szczyt marzeń, który sami sobie mogą zafundować.

Zastanawia mnie jednak czemu zespoły z Ekstraklasy olewają Puchar Polski? Jest to naprawdę fajne trofeum, kasa, prestiż, gra w Super Pucharze Polski i przede wszystkim możliwość gry w Lidze Europy. Europejskie Puchary dają fajne pieniądze za mecze, za udział, można się wykazać, mona się wypromować, swoich zawodników. Łatwiej jest w Lidze Europy walczyć niż w Lidze Mistrzów, czyli łatwiej zdobywać kasę.
Dla każdego zespołu z Ekstraklasy rozgrywki w Pucharze Polski to tylko cztery dodatkowe mecze, plus ewentualnie piąty finałowy. Wydaje mi się, że warto wystawiać najsilniejszy skład, nawet kosztem jednego czy dwóch meczów w lidze. Mam nadzieję, że w ciągu paru lat kluby zrozumieją, że łatwiej jest zdobyć Puchar Polski i bić się ze średniakami w Europie, niż stukać 30 meczów w sezonie podstawowym + 7 w fazie mistrzowskiej i liczyć, że przegonią Legię Warszawa zdobywając Mistrza Polski. Potem taka wycieńczona drużyna, już dobrze zgrana, ma masę kontuzji więc zespół się rozpada, przychodzi pierwszy lepszy zespół w eliminacjach do Ligi Mistrzów i po marzeniach.
Wydaje mi się, że Legia bardzo fajnie przez ostatnie lata sobie radziła właśnie w eliminacjach do Ligi Europy. Powolutku, na spokojnie rok w rok Legioniści pną się do góry, coraz lepiej wygląda to sportowo, drużynowo no i w rankingu UEFA.

Po zdobyciu Pucharu Polski Legioniści trafiają na fajne wyjazdy, kibice, którzy szaleli na wyjazdach wiedzą, co grozi za durne wybryki i jest już znaczeni lepiej. Coraz lepsze zespoły dowiadują się czym jest Legia Warszawa. Budujemy sobie markę w Europie. Coraz lepsi piłkarze będą grać u nas, coraz więcej skautów będziemy mieli na swoich trybunach. W końcu wpadniemy w koło europejskiej machiny i już Puchar Polski nie będzie wystarczał, trzeba będzie zacząć radzić sobie w Lidze Mistrzów.
Taką widzę drogę Legii Warszawa i taką drogę może wybrać każdy klub w Polsce, ale tylko wtedy, kiedy rozgrywki Pucharowe nie będą przymusem i nic nie znaczącym trofeum.

Legia swój pierwszy mecz w 1/16 rundzie Pucharu Polski 2014/15 grała z Górnikiem Łęczną. Wynik 0-2. Trener Henning Berg zaszalał. Bardzo mi się to podobało. W przeciwieństwie do innych zespołów Legia Warszawa z takim przeciwnikiem właśnie powinna wystawiać skład mocno rezerwowy. Miło oglądało się chłopaków nowych, młodych, którzy są w Legii w pierwszym zespole. Może nie grali piłki na wysokim poziomie. Sporo zamieszania, niecelnych podań ale widać było, że bardzo się starali. Zmiany w drugiej połowie przyniosły dwubramkowe zwycięstwo i o to chodziło. Młodzi i nowi się pobawili, zgrywali w pierwszej połowie a w drugiej mocniejsze uderzenie.

Mam nadzieję, że trener Legionistów poważnie podejdzie do obrony Pucharu Polski, oraz Mistrza Polski.

Poniżej uzupełniłem tabelę, czyli tak wyobrażam sobie Puchar Polski 2016r.:

Drabinka Pucharu Polski 2015 2016 prognoza

Kliknij aby powiększyć Drabinkę Pucharu Polski 2015/16 – moją prognozę

Finał na Stadionie Narodowym był pięknym spotkaniem i świetnym meczem pisałem o tym w relacji z Pucharu Polski 2014/15. Trzeba obronić ten Puchar jeszcze raz!

Puchar jest nasz, puchar do nas należy,
Nie damy nikomu, nie damy nikomu
Bo puchar do Legii należy!

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn

2 komentarze

  1. karol

    mistrzostwo jest nasze, mistrzostwo do Legii nalezy. Nie damy nikomu… Blablabla. Niech sie oni za gre wezme bo Puchar wazny ale w d. z nim bez mistrzostwa na stulecie. To mowilem ja Jarzabek!

Dodaj komentarz