Facebook Gplus RSS
Home Blog o Legii Legia odbija się od dna w Ekstraklasie czyli połowa sezonu 2016/17
formats

Legia odbija się od dna w Ekstraklasie czyli połowa sezonu 2016/17

Published on 22 listopada 2016

Sezon 2016/2017 w którym Klub Legia Warszawa obchodzi stulecie to bardzo dziwny czas.

Dla przykładu: trzynasta kolejka ekstraklasy piątek 21.10.2016. Legia jest na 15 miejscu w tabeli! Oczywiście było to jeszcze przed spotkaniem z Lechem Poznań, ale wyglądało to fatalnie. Mistrz Polski na przedostatnim miejscu w trakcie kolejki! W zeszłym roku śmieliśmy się z Lecha Poznań, który był najgorszym Mistrzem Polski w historii rodzimej piłki nożnej. W tym sezonie można było doszukać się analogii do Lecha Poznań z zeszłego sezonu.

pozycja-w-tabeli-legii-warszawa-sezon-2016-17-mojalegia

Minęła już połowa podstawowego sezonu. To co wydawało się jeszcze niedawno niemożliwe, obrona tytułu, wygląda coraz lepiej i jest jak najbardziej w zasięgu:

tabela-ekstraklsy-sezon-2016-17-polowa-sezonu-zasadniczego

wycinek tabeli z Ekstraklasa.org

14 kolejek do końca podstawowego sezonu to sporo czasu i wszystko może się zmienić. Mimo to jeśli Legioniści zdobędą Mistrza Polski, system dzielenia punktów po sezonie zasadniczym dotknie te zespoły, które przez cały czas walczyły i zbierały punkty. W ostatnich sezonach to Legia była w czubie tabeli i to Legia była pokrzywdzona, poprzez niwelowanie zdobytych punktów. W tym sezonie, kiedy patrzy się na tabelę i widzi się osiem punktów straty do prowadzącego zespołu, to nie wygląda to strasznie. Wręcz przeciwnie. Człowiek cieszy się, że nawet jak coś nie pójdzie to przecież będzie wypłaszczenie tabeli i wszystko rozegra się w tych ostatnich spotkaniach w fazie mistrzowskiej.

Legioniści odzyskali wiarę w swoje możliwości. Z pozycji czternastej wznieśli się na czwartą. Gra wygląda zupełnie inaczej niż za trenera Besnika Hasiego, który nie potrafił utrzymać drużyny i stracił ją na rzecz Jacka Magiery. Nigdy bym nie uwierzył, że zmiana trenera może tak wpłynąć na całą drużynę. Jest to jednak fakt. Dzieje się to zarówno na rodzimym podwórku jak i w meczach Ligi Mistrzów.

Kibice Legii Warszawa w tym sezonie wystawieni są na wielką próbę. Wszystkie zawirowania od początku sezonu, mecze u siebie 0:6, zamknięty stadion, zmiana trenerów, zmiana taktyki zespołu powodują, że jest jeszcze sporo osób, które nie wierzy. Na trybunach wciąż intonowana jest przyśpiewka, która zostaje w głowie i które jest do 16 kolejki hitem sezonu:

„Nie poddawaj się. Ukonacha ma!
Nie poddawaj się. Legio Warszawa!”

Będę musiał to wrzucić do Śpiewnika Legionistów ponieważ jest to bardzo charakterystyczna przyśpiewka, która pojawia się zawsze po straconym golu, remisie, na koniec spotkania…

Jak na połowę sezonu, to przy Łazienkowskiej co mecz jest sporo kibiców:

srednia-frekwencja-sezon-16-17-ekstraklasa

dane pochodzą z Ekstraklasa.org

To fajna sprawa, biorąc pod uwagę, że Legia Arena, która wciąż poszukuje sponsora, nie jest najpotężniejszym obiektem w Ekstraklasie:

pojemnosc-stadionow-w-ekstraklasie-sezon-2016-17

zestawienie z Stadiony.net

Czy to magia Mistrza Polski działa? Patrząc na wyniki to chyba nie. Czuję, że sporo kibiców przychodzi z uwagi na rozgrywane spotkania Ligi Mistrzów. Należy wspomnieć, że część kibiców, by zdobyć bilety na Ligę Mistrzów wykupiło karnety na cały sezon. Wynik 3-3 z Realem Madryt na tym stadionie to nie lada gratka dla fanów piłki nożnej. Może to być impuls dla tych, którzy tu mieszkają a przecież jeszcze nie byli.

Na pewno nie przyciąga ich najlepszy strzelec Ekstraklasy z zeszłego sezonu Nemanja Nikolić. W sezonie 2016/17 nie jest już tak bramkostrzelny:

lista-strzelcow-ekstraklasy-16-17-polowa-sezonu

Fragment listy strzelców ekstraklasy z Transfermarket.pl

 Jest obecnie na czwartym miejscu, ale w przeciwieństwie do pierwszego Marcina Robaka czy drugiego Vassiljeva nie strzelał karnych.

Do przerwy zimowej zostały cztery kolejki. Wszystko wygląda na to, że będzie to 12 dodatkowych punktów. Następnie znowu zmiany w kadrze Legii Warszawa. Chciałbym, by w końcu nastała era wychowanków Legii Warszawa wprowadzanych co sezon, sprzedawanych co sezon. Legioniści grają już w Ekstraklasie, w pierwszej lidze, młodej Ekstraklasie, czy zagranicą. Miło jest oglądać Legionistów z orzełkiem na piersi. Chcę tego więcej… Chcę również Mistrza Polski i dwunastej gwiazdki nad herbem Legii Warszawa.

forza-legia-warszawa-polowa-sezonu-2016-17

fot. Jan Szurek Legia.net

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn

Dodaj komentarz