Facebook Gplus RSS
Home Blog o Legii Legia w 2016 czyli SuperLegia Warszawa
formats

Legia w 2016 czyli SuperLegia Warszawa

Published on 13 lutego 2017

To co się działo w 2016 roku, przeszło już do historii. Był to piękny czas dla każdego kibica Legii Warszawa. Emocje, które w 2016 towarzyszyły każdemu Legioniście zostaną zapamiętane na wiele lat. Przerwa zimowa to 53 dni wolne od Ekstraklasy. Ostatnie spotkania Legionistów 5:0 w 20 kolejce z Górnikiem Łęczna czy 5:1 w 19 kolejce z Piastem Gliwice. To było mocne zakończenie roku. Zespół Legii w końcu zaczął się rozumieć i w końcu zaczął wyglądać poprawnie, tak, jak powinien zawsze. A przecież nie było tak różowo na początku sezonu 2016/17.

forma-Legii-2016_17

Forma Legii Warszawa sezon 2016/17 grafika wyciągnięta z Ekstraklasa.org

Remisy, porażki i spadek na 14 miesjce w Ekstraklasie, jedno z najgorszych od wielu lat. Dramat! Mistrz Polski zaczął sezon bardzo źle. Nowy trener, nowi zawodnicy, nowa Legia Warszawa. To wszystko można zobaczyć właśnie na powyższym wykresie. Tutaj nie było przypadku, wiele czynników złożyło się własnie na ten problem. Aż dziw, że nie wykorzystały tego inne drużyny, które nie miały tak wiele zmian.

Mówi się, że Legia Warszawa to wielki Klub, że ma pieniądze i wykupuje innych, że ma gigantyczne pieniądze i ma łatwiej niż inni. Oczywiście na rodzinnym podwórku. To wszystko prawda, ale nie jest łatwo co pół sezonu tworzyć nową drużynę, a tak przecież ostatnio jest w Legii. Cały czas są zmiany, kluczowi piłkarze opuszczają szeregi Legionistów. tak było pomiędzy sezonem 2015/16 tak jest w przerwie zimowej 2016/17. Liczba transferów jest oszałamiająca. My Kibice cały czas przyzwyczajamy się do nowych nazwisk, cały czas zakochujemy się w nowych zawodnikach i nienawidzimy nowych piłkarzy.

W kadrze Legii z sezonu 2015/16 na wiosenny sezon 2016/17 nie ma takich piłkarzy jak:

Artur Haluch, Dušan Kuciak, Jakub Szumski, Bartosz Bereszyński, Tomasz Brzyski, Igor Lewczuk, Robert Bartczak, Ondrej Duda, Dominik Furman, Branimir Galić, Rafał Makowski, Michał Masłowski, Pablo Dyego, Mateusz Szwoch, Ivan Tričkovski, Stojan Vranješ, Nemanja Nikolić, Arkadiusz Piech, Aleksandar Prijović, Adam Ryczkowski, Marek Saganowski, Michał Żyro, Michaił Aleksandrow, Ariel Borysiuk, Jarosław Niezgoda.

Dwudziestu pięciu piłkarzy pożegnało się z Klubem, dodatkowo w międzyczasie Artur Jędrzejczyk był na wypożyczeniu, ale na wiosnę 2016/17 wrócił do klubu. Zmian jest bardzo dużo jak widać, niektóre wyszły Legii na dobre, niektóre, np. sprzedaż Aleksandra Pirjovića i Nemanja Nikolića, oceni historia.

Przyszli na sezon 2016/17:

Tomas Necid, Daniel Chima Chukwu, Sandro Kulenović, Dominik Nagy, Sebastian Szymański, Miroslav Radović, Waleri Kazaiszwili, Vadis Odjidja Ofoe, Thibault Moulin, Jakub Czerwiński, Maciej Dąbrowski.

Jedenastu wspaniałych, z czego trzech pierwszych wymieniło całkowicie skład napastników a część z nich stanowi już podstawę zespołu.

napastnicy-Legii-w-2017

Napastnicy Legii Warszawa na 2017 rok grafika pochodzi z Legia.com

Zmieniają się trenerzy. szczególnie w 2015 i 2016 roku, to niemalże rekord wszech czasów w Legii by w tak ważnych momentach, zakończenie sezonu z Mistrzem Polski, Liga Europy, Liga Mistrzów, walka o byt w Ekstraklasie zmieniać trenerów.

19.12.2013 – 04.10.2015 Henning Berg (Norwegia)
06.10.2015 – 01.06.2016 Stanisław Czerczesow (Rosja)
03.06.2016 – 20.09.2016 Besnik Hasi (Albania)
19.09.2016 – 23.09.2016

Aleksandar Vuković (Serbia)

Po Vukovićiu za sterami drużyny zasiadł Jacek Magiera, który przywrócił Legii blask.

W Legii na każdym jej szczeblu wszystko się zmienia, przychody, wydatki, oczekiwania. Począwszy od wewnątrz jak i kończąc na zewnątrz czyli na kibicach. Tutaj Kibice Legii otrzymali miano najlepszych kibiców w rankingu ULTRASWORLD:

W sumie fajny zbiór i ciekawa sprawa. Jak widać można „bawić” się na trybunach nie niszcząc stadionu, murawy, nie trzeba być agresywnym. Wystarczy pokazać piękny spektakl na trybunach i niezłą organizację. Jednak był również mały minus – pół sezonu kibice męczyli przyśpiewkę: „Nie poddawaj się, Ukochana ma, nie poddawaj się Legia Warszawa”. Przyśpiewka jest prosta, melodyjna, ale dla mnie smutna i kojarzy się właśnie z czasem wielkich przemian, przegranych, czasu, w którym Legia dołowała w tabeli.

W 2016 roku pojawiła się maskotka o której pisałem na: Miś Kazek, czyli nowa Maskotka Legii Warszawa Dla dzieci to wspaniała zabawa i ciekawy jestem jak to się przełożyło finansowo.

Z 2016 roku zostały mi jeszcze w pamięci mecze Legionistów. Na pewno piękny spektakl w Pucharze Polski 8 maja 2016 na Stadionie Narodowym pisałem o tym na Puchar Polski 2016 czyli Legia lepsza od Lecha Szkoda, że w sierpniu Legioniści odpadli w 1/16. Również w maju cieszyliśmy się z kolejnego Mistrza Polski  Mistrz Polski 2016 Legia Warszawa! 

To były piękne dni, po których niestety nastąpiły wielkie zmiany. Nikt już pewnie nie pamięta walki z HSK Zrinjski Mostar, czy FK AS Trenčín, albo Dundlak. To jednak z tymi zespołami Legia walczyła w 2016 roku by trafić do upragnionej fazy grupowej Ligi Mistrzów! Mimo skandalu, zamknięcia stadionu i wyszydzania z Legii. Legioniści dali radę! Były bolesne porażki Legia Borussia czyli porządny łupniak w fazie grupowej ale i niesamowite spotkania w stylu Legia – Real czyli galaktyczny remis 3:3 i puste trybuny

Dzięki takiej postawie, walce, Legioniści wyszli z grupy F, a przecież byliśmy kopciuszkiem!

grupa-f-liga-mistrzow-2016-legia-warszawa

Nowy rok 2017 będzie równie ciężki jak poprzedni. Zmiany w kadrze są dotkliwe i bardzo duże, już po pierwszym meczu z Arką Gdynia, wygranym 1:0 przez Legię widać, że wiele jest jeszcze do poprawy. Nie ma ducha zespołu, piłkarze nie rozumieją się jeszcze tak jak byśmy tego chcieli, a przecież zaraz jest dwumecz w Lidze Mistrzów z Ajaxem Amsterdam.

Priorytet Legii to Ekstraklasa. Jest jeszcze trochę spotkań, będzie ucinanie punktów i walka do końca. Legioniści mają czas. My kibice chcielibyśmy efektów już teraz.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn

Dodaj komentarz